Synoda – úvodné informácie

Drahí bratia a sestry,

Na október 2023 Svätý otec František zvolal XVI. riadne zasadnutie Synody biskupov, na tému „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť a misia“.

Príprava na synodu bude tentokrát v niečom iná. 17. októbra 2021 vyzval Svätý otec diecézy po celom svete, aby vykročili na cestu obnovenia synodality, ktorá má byť prípravou na túto Synodu biskupov. Svätý Otec chce, aby to nebola len Synoda biskupov, ktorí sa budú zamýšľať nad touto základnou vlastnosťou Cirkvi a tým, ako sa synodalita žije. Chce, aby v rámci jej prípravy celá Cirkev, každá diecéza, každá farnosť, každé spoločenstvo v Cirkvi, podnietilo synodálne procesy, pri ktorých sa budeme so všetkými v Cirkvi rozprávať o tejto synodálnej povahe Cirkvi, teda o tom, ako sa nám darí kráčať spolu, ale zároveň sa pokúsime viac kráčať spolu, teda podnietime spoločné kráčanie.

Čo to tá synodalita vlastne je? V gréčtine toto slovo „synoda“ vyjadruje zhromaždenie v spoločenstve Ježišových učeníkov. Mohli by sme povedať, ze ide o zhromaždenie – grécky eklézia – Cirkev. Keďže tvoríme jednu Cirkev, sme pozvaní kráčať spolu: kňazi, laici, biskupi, deti, mladí, dospelí, rehoľníci, ľudia, ktorí sa cítia vylúčení, ľudia na okraji spoločnosti, veriaci katolíci, aj tí, čo Boha hľadajú, veriaci z iných cirkví, aj pochybujúci, svätci i hriešnici… Spoločne.

Po prípravných prácach na úrovni diecézneho synodálneho tímu nasleduje ďalšia fáza na úrovni jednotlivých farností, na ktorú ste už viacerí netrpezlivo čakali.

K tomuto je pozvaná každá – teda aj naša farnosť. Kňaz, ktorý stojí na čele farnosti si zvolí koordinátora. Koordinátor má v prvom kroku za úlohu pozvať celú farnosť do Synodality. Spolupracovať s ním budú moderátori. Prihlásiť sa môže jeden zástupca z každého spoločenstva, ktoré v našej farnosti pôsobia – napr. zástupca rodinných stretiek, zástupca detských stretiek, zástupca ružencového bratstva, atď…

Za našu farnosť bol p. dekanom delegovaný za koordinátora p. Maroš Fedor. On bude zastrešovať a komunikovať s vami všetky aktivity ohľadom synodality. Môžete sa naňho obracať aj prostredníctvom mailovej adresy farnostma.synoda@gmail.com. V 1. fáze vás predovšetkým prosíme, aby ste na tejto adrese prihlásili zástupcov jednotlivých spoločenstiev či stretiek, ochotných sa do tohto procesu zapojiť – najlepšie v priebehu tohto týždňa do piatku. Neprihlasujte sa, prosím, na mail farnosti, ale na uvedený mail: farnostma.synoda@gmail.com.

Drahí bratia a sestry, nebojme sa vykročiť zo svojej konformity. Zapojme sa, pretože máme jedinečnú šancu vyjadriť svoje túžby, pocity, starosti a trápenia. Pandémia nás ako spoločenstvo rozdelila. Poďme sa spolu rozprávať, modliť, rozjímať nad Božím slovom. Sv. otec nás pozýva, aby sme oslovovali ľudí na periférii spoločnosti. Častokrát sme to my sami, ktorí sme na periférii. Žijeme vo svojich rodinách, vo svojich spoločenstvách, vo svojej farnosti – ale poznáme sa vôbec? Vieme, či niekto z môjho okolia nepotrebuje pomoc? Možno sa len porozprávať. Aj to je synodalita.

Poďme spolu zažiť veľké dobrodružstvo s Bohom.