Prosebná pobožnosť za hmotné i duchovné dobrá

Prípravná modlitba

Pane Ježišu Kriste, ty si z lásky k nám vystupoval po schodoch do Pilátovho domu, aby si na seba prijal utrpenie a smrť na kríži. Pre zásluhy tvojho umučenia daj, aby sme aj my, posilnení tvojou milosťou, kráčali po stupňoch dokonalosti k tebe. Lebo ty žiješ a kraľuješ na veky vekov. Amen. Po každom úmysle sa možno pomodliť: Otče náš… Zdravas… Sláva… . Dobrotivý Ježišu, zmiluj sa nad nami.

Na 1. schode

Pane, ty si sa pri poslednej večeri lúčil so svojimi apoštolmi, ktorých si ustanovil za pastierov Cirkvi. Prosíme ťa za nášho Svätého Otca M., za nášho biskupa M. a za našich kňazov; daj im dostatok odvahy, telesných a duševných síl, aby všade vytrvalo hlásali evanjelium.

Na 2. schode

Ježišu, ty si sa všetkými opustený potil krvou v Getsemanskej záhrade. Prosíme ťa za všetkých opustených, aby trpezlivo znášali svoje položenie, a tak sa obetovali pre dobro Cirkvi.

Na 3. schode

Kriste, tvoj učeník ťa zradil za peniaze. Prosíme ťa za všetkých, ktorí sa zriekajú svojho presvedčenia a zrádzajú ťa pre hmotné dobrá a svetské výhody.

Na 4. schode

Pane, zajali ťa ako zločinca, zviazali a vliekli pred súd. Prosíme ťa za všetkých väzňov, aby svoj trest znášali ako zadosťučinenie za svoje hriechy.

Na 5. schode

Ježišu, teba pred vladárom a pred najvyššími kňazmi súdili, osočovali a bili po tvári. Prosíme ťa za všetkých nespravodlivo súdených a väznených, aby svoje utrpenie obetovali pre dobro Cirkvi, tvojho mystického a trpiaceho tela.

Na 6. schode

Kriste, vojaci si z teba robili posmech a nehorázne ťa tupili. Daj silu a odhodlanie všetkým, vyznávať svoju vieru aj za cenu poníženia a potupy.

Na 7. schode

Pane, ty si vystupoval po schodoch do Pilátovho domu, kde si bol na smrť odsúdený. Prosíme ťa za všetkých, ktorí musia opúšťať svoje domovy a poteš ich prísľubom večného príbytku v nebesiach.

Na 8. schode

Ježišu, teba falošní svedkovia obvinili krivými svedectvami. Zmiluj sa nad všetkými, ktorí osočujú tvoju katolícku Cirkev a všetkých jej členov.

Na 9. schode

Kriste, teba vystavili pred Herodesom posmechu a na potupu ťa zvliekli do spodného odevu. Daj silu všetkým, ktorí musia znášať potupu a poníženie.

Na 10. schode

Pane, vyzliekli ťa zo šiat, aby bičovali tvoje telo. Daj nám silu zachovávať mravnosť v našich rodinách a v našom národe.

Na 11. schode

Ježišu, ty si znášal bolesti tŕňovej koruny. Odprosujeme ťa za bolesti rozdelenia Cirkvi. Daj, aby bol jeden ovčinec ajeden pastier.

Na 12. schode

Kriste, vojaci sa ti s výsmechom klaňali ako židovskému kráľovi. Prosíme ťa za predstaviteľov štátov a národov, nech svoj ľud vedú cestou pokoja a nech všetkým priznávajú rovnaké práva a povinnosti.

Na 13. schode

Pane, ty si počul, ako si žiadajú tvoju smrť, a Pilát ťa odovzdal katom. Prosíme ťa, daj, aby zo sveta zmizla rasová a náboženská nenávisť.

Na 14. schode

Ježišu, cenili si ťa menej ako zločinca Barnabáša. Prosíme ťa za všetky obete zločincov a zločincom vlož do sŕdc ducha pokánia a bázne pred tvojím trestom.

Na 15. schode

Kriste, ty si niesol na Kalváriu ťažký kríž. Pomôž nám znášať všetky bremená nášho života.

Na 16. schode

Pane, ty si sa na krížovej ceste stretol so svojou Matkou, ktorá spolu s tebou trpela. Daj všetkým rodinám ducha svornosti a lásky.

Na 17. schode

Ježišu, mnohokrát si padol pod bremenom kríža. Na 14. schode Prosíme ťa za všetky trpiace matky, otcov a deti. Ježišu, cenili si ťa menej ako zločinca Barabáša. Prosíme ťa za všetky obete zločinov a zločincom vlož do sŕdc ducha pokánia a bázne pred tvojím trestom.

Na 18. schode

Kriste, teba násilne vyzliekli zo šiat. Prosíme ťa za nás všetkých, aby sme nestrácali základné morálne hodnoty.

Na 19. schode

Pane, pribili ťa na drevo kríža. Posilni všetkých, ktorí znášajú ťažký kríž chorôb a bolestí.

Na 20. schode

Ježišu, ty si v najväčších mukách prosil za svojich nepriateľov. Daj nám silu milovať aj našich nepriateľov.

Na 21. schode

Kriste, ty si odpustil kajúcemu zločincovi na kríži. Daj nám všetkým milosť pokánia a kajúcej smrti.

Na 22. schode

Pane, ty si z kríža zveril svoju Matku Jánovi a Jána si zveril svojej Matke. Daj, aby sme si všetci plnili poslanie, ktoré nám zveruješ.

Na 23. schode

Ježišu, teba napájali octom a žlčou. Prosíme ťa za hladujúcich a ubiedených.

Na 24. schode

Kriste, ty si svoju dušu odovzdal do rúk svojho Otca. Prosíme ťa za zomierajúcich, aby našli milosrdenstvo v otvorenej náruči nebeského Otca.

Na 25. schode

Pane, ty si na kríži zomrel za našu spásu. Udeľ večnú odmenu našim zosnulým a daj nám všetkým nádej na večnú radosť v nebi.

Na 26. schode

Ježišu, tvoje mŕtve telo položili do náručia tvojej matky Márie. Daj, aby sme pod jej ochranou kráčali po ceste života.

Na 27. schode

Kriste, ty si z hrobu na tretí deň slávne vstal z mŕtvych. Vypočuj naše prosby a daj, aby sme si vzájomne pomáhali na ceste k tebe.

Modlitba pred oltárom sv. Kríža

Víťazný Ježišu, ďakujeme ti, že sme si mohli vykonať túto pobožnosť a prednášať svoje prosby. Vypočuj naše modlitby a pre zásluhy tvojho umučenia daj, aby sme s takou trpezlivosťou, s akou si ty kráčal po schodoch do Pilátovho domu, aj my kráčali s vlastným krížom po ceste spásy. Lebo ty žiješ a kraľuješ na veky vekov. Amen. Všetci Boží Svätí a Sväté, ktorých pozostatky tu uctievame, – orodujte za nás.

Po druhej strane schodov sa možno modliť:

Litánie o umučení Pána Ježiša Krista, Otče náš…, Zdravas…, Sláva… a Na úmysel Svätého Otca.