Duchovné sväté prijímanie

Ako máme živiť našu dušu v týchto dňoch krízy a obrátiť sa k Pánovi ?

V tomto mimoriadnom stave nás Cirkev pozýva k praktike duchovného svätého prijímania a učí nás: „Naši otcovia rozlíšili s múdrosťou a správne tri spôsoby prijímania tejto Sviatosti. Učia nás, že niektorí ho prijímajú len sviatostne, ako hriešnici, druhí len duchovne ako takí, ktorí prijímajú ten nebeský chlieb len s túžbou, skrze živú vieru, ktorá pôsobí prostredníctvom lásky, a tak prijímajú ovocie a úžitok tejto sviatosti, a na treťom mieste sú tí, ktorí ju prijímajú duchovne i sviatostne (Trid. Koncil, dekrét o Eucharistii, 11. októbra 1551).

Ak neprijímate sv. prijímanie a nezúčastňujete sa svätej omše, môžete prijímať duchovne, čo je veľmi prospešné… Takto sa vo vás vtláča veľká láska Nášho Pána (Sv. Terézia Avilská, učiteľka Cirkvi, Cesta k dokonalosti, kap. 35)

„Nakoľko sú Bohom želané tieto duchovné prijímania a koľko milostí skrze ne dostávame, dal Pán poznať svojej služobníčke, sestre Pavle Maresca, zakladateľke kláštora svätej Kataríny Sienskej v Neapole, keď jej ukázal, podľa toho čo sa uvádza v jej životopise dve vzácne nádoby, jednu zo zlata, druhú zo striebra. Následne im povedal že v nádobe zo zlata sú jej sviatostné prijímania Eucharistie, kým v tej zo striebra sú jej duchovné prijímania. (Sv. Alfonz Mária de Liguori, Návštevy najsvätejšej sviatosti)

Ako sa robí duchovné sväté prijímanie ?

Aby sme sa tešili ovociu duchovného svätého prijímania, je potrebné aby sme boli v stave posväcujúcej milosti, teda bez ťažkého hriechu na našej duši. Ak by tomu nebolo tak, je potrebné aby sme vyhľadali kňaza a vyspovedali sa.

Sv. Alfonz zložil nasledujúcu modlitbu:

Môj Ježiš, verím, že si v Najsvätejšej sviatosti oltárnej skutočne prítomný. Milujem ťa nadovšetko a chcel by som ťa prijať do svojho srdca. Teraz ťa však nemôžem prijať sviatostne, preto ťa prosím, príď mi aspoň duchovne do môjho srdca. Objímam ťa, ďakujem ti a v láske sa s tebou spájam. Nedaj, aby som sa od teba odlúčil!

Čo sa týka svätej omše – môžete si doma prečítať liturgické texty, ktoré sú dostupné aj na internete. Môžete sledovať sväté omše prostredníctvom rozličných médií. Zvlášť je vhodné niekoľkokrát za deň si opakovať modlitbu duchovného svätého prijímania.

Náš kostol je otvorený pre tichú modlitbu a veľmi vás povzbudzujeme k jeho návšteve. Adorujme Najsvätejšiu sviatosť. Rozjímajme nad svätým písmom, alebo nad dielami svätých.

Aj doma sa môžeme modliť, recitujúc denne svätý ruženec, modlime sa často krížovú cestu.